Εργαστήριο Ρομποτικής

Morfosi Robotics Labs: Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Ρομποτικής.

Το ΚΔΑΠ morfosi σε συνεργασία με τον Δρ Απόστολο Τσαγκάρη, Επίκουρο Καθηγητή Ρομποτικής στο τμήμα Μηχανικών και Διοίκησης του Δ.Ι.Π.Α.Ε., υλοποιεί πρόγραμμα εκπαιδευτικής Ρομποτικής με την χρήση Lego Mindstroms EV3 για μαθητές Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού και WeDo 2.0 για μαθητές από Νήπια έως Δ’ Δημοτικού.

Το εκπαιδευτικό αυτό πρόγραμμα έχει σκοπό την εκπαίδευση των μαθητών σε θέματα που πραγματεύονται τις τεχνολογίες της πληροφορικής, της ρομποτικής, της μηχανικής και συμβάλλει στην κατάκτηση γνώσεων φυσικής, μαθηματικών, μηχανικής τεχνολογίας και προγραμματισμού. Συνδυάζει τη μάθηση με το παιχνίδι και έτσι η εκπαίδευση μετατρέπεται σε μία διασκεδαστική δραστηριότητα.

Σε κάθε μάθημα, οι μικροί μαθητές καλούνται να κάνουν χρήση των δυνατοτήτων που παρέχουν οι νέες τεχνολογίες, ιδιαίτερα μέσα από την αξιοποίηση των ηλεκτρονικών υπολογιστών, με στόχο:

• την εξοικείωση με τις βασικές αρχές της
    μηχανικής,
  • την εξοικείωση με εργαλεία πληροφορικής και με
    υπολογιστικά περιβάλλοντα,
  • την ανάλυση και επίλυση προβλημάτων που θα τους ανατεθούν